17 listopada 2023

         Podwójny ślub!

 
17 listopada 1900 roku, w kolegiacie św. Floriana Stanisław Wyspiański żeni się z chłopką Teodorą Pytko. Świadkami na tym ślubie byli: wuj poety Kazimierz Rogowski i Włodzimierz Tetmajer.
 
Ale uwaga ta para ślubuje sobie miłość po raz pierwszy
18 września 1900 roku.
Niestety wkrótce po uroczystości. dochodzi do unieważnienia ślubu. Okazało się bowiem, że Wyspiański trzymał do chrztu swoją córeczkę Helenkę o czym nie wspomniał wcześniej. Była to poważna przeszkoda kanoniczna.
Trzeba było uzyskać dyspensę od biskupa Krakowa.
 
Kolejny ślub odbył się w tym samym kościele ale przy drzwiach zamkniętych, czyli bez gości . Świadkami byli zakrystianin i kościelny.
O uroczystości Wyspiański nie powiadomił nawet swojej ciotki Joanny z Rogowskich Stankiewiczowej, która była przeciwna temu związkowi.
Przyjaciel poety, historyk, Adam Chmiel wspomina wieczór 18 września 1900 r :
"..., gdy siedziałem w cukierni, przyszedł Wyspiański i siadłszy przy stoliku, wyciągnął prawą rękę i pokazując obrączkę ślubną na palcu, rzekł: Dzisiaj był mój ślub. Uścisnąłem podaną mi dłoń, jako życzenia. Nie pytałem go: z kim, w którym kościele , wiedząc z pożycia z Wyspiańskim że podobnych pytań, dotyczących jego spraw osobistych, nie znosił i od tak ciekawskich ludzi stronił. Oczywiście o zamiarze ślubu nie wiedziałem - jak nie wiedzieli inni".
 
W mieście nie lubiano Teodory i dziwiono się jak artysta może żyć z taką prostą, niezbyt miłą kobietą.
Tadeusz Kotarbiński mówił "najbardziej niedobrane małżeństwo, jakie można znaleźć nie tylko w Polsce, ale chyba na całym świecie".
 
Poznali się w 1894 po powrocie Wyspiańskiego z Paryża.
Jest kilka wersji mówiących o początkach ich znajomości.
Najbardziej prawdopodobne jest spotkanie w domu ciotki Stankiewiczowej u której mieszkał Stanisław.. Teodora była wtedy służącą w tym domu.
Mieszkała tam ze swoim nieślubnym synem Teodorem.
Wyspiański zainteresował się młodą dziewczyna, czego konsekwencja były narodziny Helenki 30 maja 1896 roku , a 3 lata później w 1899 roku syna, Mietka.
 
Okazało się, że to małżeństwo Teodory i Stanisława było kochające
się i trwałe.
Wyspiański nie potrzebuje słów, żeby o tym przekonać. Wystarczy spojrzeć na portrety karmiącej żony. Ileż w nich uczucia, tkliwości i zachwytu.
 
Małżeństwo zakończyła dopiero śmierć Wyspiańskiego 28.11. 1907 roku.
 

+ 48 501 050 939

  1. pl
  2. ru

Przewodnicy po Krakowie

Krak Tourist

   Biuro Podróży