Obok chrześcijan zamieszkali na Kazimierzu Żydzi. Tutaj zbudowali synagogi, mykwę, swoje domy. Pod koniec XV wieku król Jan Olbracht nakazał Żydom z Krakowa przeniesienie się na Kazimierz. I tak powstała dzielnica żydowska, której ozdobą byli znani rabini, filozofowie, lekarze.
Synagogi i cmentarze można zwiedzać, pamiętać tylko trzeba, że panowie wchodzą z nakrytą głową, by pokazać szacunek Stwórcy.
Jest jeszcze jeden kościół Kazimierza, starszy od kościołów gotyckich.
To słynna Skałka - kościół w którym miał wg. legendy zginąć św. Stanisław
ze Szczepanowa- patron Krakowa i Polski.
Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę kość. Bożego Ciała ( to kościół parafialny) i kość. św. Małgorzaty i Katarzyny. Oba przetrwały wszystkie dziejowe burze i są przykładami wspaniałej gotyckiej architektury.
Z każdym z nich wiążą się ciekawe dzieje, legendy i kryminalne wątki.
Kazimierz to jedna z dzielnic Krakowa, ale jeszcze 200 lat temu było to osobne miasto. Miasto założone w 1335 roku dla chrześcijan przez Kazimierza Wielkiego. Jego rynkiem był istniejący do dzisiaj Plac Wolnica. Kiedyś był prawie tak duży jak Rynek Główny. W XIX wieku zaczął się zabudowywać kamienicami mieszkalnymi, ale o czasach świetności mówi piękny ratusz i ...ulica Krakowska, która kiedyś łączyła Kraków i Kazimierz.
Wolnica, a cóż to za nazwa? Przypomina o handlu zwolnionym z opłat i podatków, czyli tzw. wolniźnie.
Proszę spojrzeć na XV wieczny widok Krakowa i Kazimierza. Jest to kolorowany drzeworyt z Kroniki Norymberskiej zwaną Księgą Świata. Autorem tekstu jest Hartman Schedel, lekarz i humanista. Drzeworyty wyszły z pracowni Michała Wolgemuta.
Od razu widać, że żaden z nich nie był w Krakowie. Kazimierz nie był tak wspaniale uforytfikowany- miał tylko 4 baszty.
Był wyspą otoczoną wodami Wisły, która rozdwajała swoje koryto pod Wawelem.
Przewodnicy po Krakowie
e-mail: kraktourist@gmail.com
tel. +48 502 087 153
tel. +48 501 050 939