Zygmunt August był ostatnim królem z dynastii Jagiellonów. Zmarł 7 lipca 1572 roku. Pochowany w Katedrze na Wawelu.
19 stycznia 2020

        Łokietek królem Polski!

Przed chwilą w Krakowie bił Zygmunt. To na cześć pierwszej koronacji na Wawelu, na cześć króla Władysława Łokietka i idei zjednoczonego państwa!

 

20 stycznia 1320 roku Władysław Łokietek koronował się w katedrze wawelskiej. Dodajmy, w drugiej romańskiej katedrze.

Dlaczego nie w Gnieźnie jak nakazywała tradycja? Pewnie ze względów ideowych, bowiem od 1254 roku w katedrze spoczywała święta włócznia (włócznia św. Maurycego) i relikwie św. Stanisława ze Szczepanowa.

 

Legenda o świętym biskupie mówiła, że jego rozczłonkowane ciało zrosło się. Król koronacją pod relikwiami św. Stanisława pokazał,że tak jak zrosło się ciało biskupa, zrośnie się Polska w jedną całość. Już przed koronacją Łokietek rozpoczął proces łączenia dzielnic.
A przed uroczystościami rozkazał wybić monety ze św. biskupem.

 

Długosz tak pisze o tych wydarzeniach:

"Kiedy więc nadeszła niedziela  uroczystość św. Fabiana i Sebastiana, wszystkie stany i warstwy, prałaci i panowie polscy udali się do Krakowa. Arcybiskup gnieźnieński Janisław w czasie uroczystej mszy o Duchu św. odprawionej w katedrze krakowskiej, w asyście biskupa krakowskiego Muskaty i poznańskiego Domarata oraz opatów z Tyńca, Mogilna, Jędrzejowa i Brzeska, w kapach i infułach, i wielkiego tłumu możnych panów i szlachty namaszcza księcia Władysława Łokietka na króla, zaś jego żonę Jadwigę, córkę księcia poznańskiego Bolesława, na królową. Koronuje ich koronami królewskimi, które z jabłkiem, berłem i innymi insygniami królewskimi przeniesiono również z Gniezna do Krakowa. Dzień ten minął niezwykle uroczyście wśród ogólnej radości (...). Od tego zaś czasu katedra wawelska otrzymała po raz pierwszy wyróżniający ją przywilej koronowania królów polskich, z którego miała na zawsze korzystać (...). Postanowiono też odbywać w przyszłości koronacje królów i królowych polskich w katedrze krakowskiej."

 

  Warto wspomnieć, że Łokietek to pierwszy król Polski pochowany w katedrze na Wawelu.

+ 48 501 050 939

  1. pl
  2. ru

Przewodnicy po Krakowie

Krak Tourist

   Biuro Podróży