Teodora Matejkowa na portrecie Jana Matejki
18 listopada 2019

Rodzinne sprawy mistrza Matejki  

21 listopada 1864 r. Jan Matejko poślubił 18-letnią Teodorę Giebułtówną  w Krakowie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Piasku. Jan miał wtedy 26 lat. Suknia ślubna Teodory została uszyta w Bochni u krawca Ryparka według rysunku Matejki. Ślubu młodej parze udzielał Stanisław Giebułtowski, brat Teodory.
 

  A oświadczał się Matejko dwa razy. Za pierwszym jego wybranka nie umiała ukryć rozczarowania.  Z całej siły cisnęła pierścionkiem o podłogę, aż pękło oczko. 
 

Tak o tym pisze w liście do brata Stasia sama Teosia:

    "mnie się czasem zdaje, że ja serca nie mam; ja nieraz czuję radość zbója, gdy komu przykrość wyrządzę". 

  Teodora miała piękny głos, chciała zostać śpiewaczką, jeździła na
naukę i opuszczała czasem Kraków . Wtedy zostawiała dzieci i całe gospodarstwo mężowi na głowie.

 

Zachorowała na cukrzycę, co spowodowało zmienność jej nastrojów. Kiedyś po awanturze zniszczyła swój portret w ślubnej sukni ( Matejko
go namalował jeszcze raz).

 

  Ich małżeństwo było burzliwe. Świadczą o tym pamiętniki i listy.Pisał do Teodory "moja Zawierucho", a czasem podpisywał się: Twój niewolnik Jan. A Teodora w chwilach oddalenia zasypywała męża listami pełnymi miłości i tęsknoty. Oto fragmenty:

 

       Nie mogąc się doczekać odpowiedzi na wesołe moje listy, piszę smutny, smutnej, łzawej treści na smutnym papierze,  smutną odziany powłoką i smutną pieczęcią przyłożony.

     Robię zapytanie, czyś serce stracił, mój drogi, przy Koperniku (Matejko pracował nad tym obrazem ); może go bardziej kochasz  aniżeli Ośkę swą tęskniącą do Ciebie i za Tobą (wiesz, że to prawdziwe). Nie wiem dlaczego, ale jestem niespokojną (...)

    

     Do widzenia jak najprędzej    

     Twoja Dora.

 

   Raz westchnął Mistrz: Chyba Bóg chciał, żebym dużo pracował i dlatego dał mi takie skomplikowane życie.  Gdybym był szczęśliwy malowałbym mniej.

 

+ 48 501 050 939

  1. pl
  2. ru

Przewodnicy po Krakowie

Krak Tourist

   Biuro Podróży