Pochód Trzech Króli .
02 października 2020

    Święto Namiotów rozpoczęte

2.10 po zachodzie słońca rozpoczęło się radosne, żydowskie
święto Sukkot.
Święto trwa 7 dni, przy czym pierwszy I siódmy dzień są szczególnie uroczyste. Sukkot znaczy szałasy, namioty, stąd inne nazwy to:
Święto Namiotów, Święto Szałasów, Kuczki.
 
Jest to jedno z trzech tzw. Świąt Pielgrzymich. Pochodzi z czasów 
przed zburzeniem Świątyni, kiedy  Żydzi wędrowali do Jerozolimy.
Tam na ołtarzu składali ofiary z płodów rolnych, (bo wtedy właśnie
rolnicy kończyli zbiory z pól). A potem tysiące pielgrzymów wspólnie tańczyło I śpiewało.
 
Zgodnie z biblijnym nakazem Święto Szałasów obchodzi się na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu i ich czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię.
 
Będziecie mieszkać w szałasach przez siedem dni (...). Aby wiedziały wasze przyszłe pokolenia, że w szałasach kazałem mieszkać synom izraelskim, gdy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej (Księga Kapłańska 23:42–43).
 
W Sukkot Żydzi budują szałasy i spędzają w nich czas przez siedem dni . W krajach o cieplejszym klimacie, w szałasach nie tylko spędza się wiele czasu w ciągu dnia, ale także nocuje.
Gdzie jest chłodno i deszczowo tradycja nakazuje spożycie w szałasie, przynajmniej jednego posiłku każdego dnia.
 
Suka musi posiadać minimum trzy stabilne ściany, wykonane z dowolnego materiału. Budulcem dachu mogą być wyłącznie rośliny, np. gałęzie drzew, bambus. Dach powinien być ażurowy lub podnoszony, by w nocy widać było gwiazdy.
 
We wszystkie dni święta w synagogach odbywają się procesje oraz rytuał "brania lulawu". Lulaw to wiązka roślin składającą się z: liścia palmy daktylowej, dwóch gałązek wierzby oraz trzech gałązek mirtu. Do wiązki dołącza się owoc etrog, przypominający cytrynę. Lulawem potrząsa się na wszystkie strony świata, a także w górę i w dół , co symbolizuje wszechobecność Boga.
 
Jest to święto radosne, obchodzone w większych grupach.
Zaprasza się na to święto ludzi samotnych, biednych, bezdomnych.
Wraz z gośćmi należy jeść, pić i radować się ze wszystkich darów Boga. W tym okresie tradycyjnie podaje się potrawy słodkie, soczyste oraz faszerowane – pierogi, gołąbki, nadziewaną rybę i ciasta.
 
To Święto, aczkolwiek radosne ma przypomnieć o tym, żeby nie przyzwyczajać się do domów, wygód, bogactwa, stabilności, bo jest ona bardzo krucha I nie gwarantuje bezpieczeństwa.

 

+ 48 501 050 939

  1. pl
  2. ru

Przewodnicy po Krakowie

Krak Tourist

   Biuro Podróży